Forum DumaSzlachecka.pl

Autor Wątek: Duma Szlacheckiego Rodu  (Przeczytany 1657 razy)

Raziel

• Kore wa sensou !
Duma Szlacheckiego Rodu
« dnia: Listopad 23, 2013, 01:51:33 am »

Nie mam wstępu do gry, więc nie wiem do końca jak to wygląda, ale po portrecie domyślam się, że gra się tam jakąś konkretną jedną osobą i ma się podległych chłopów npc.

Nie wiem czy jest to obecnie wykonalne, ale mam propozycję: niech gracz gra całą rodziną, a nie tylko jednym szlachcicem. Rodzina miałaby dzieci o które trzeba by było się zatroszczyć i rozrastałaby się poprzez mariaże z innymi graczami. Starzy z czasem by umierali (byłyby słynne wielodniowe sarmackie pogrzeby).

Miałoby to na celu:
1. Zwiększenie realizmu. Szlachcic nie był sam.
2. Dałoby nam możliwość posyłania części rodziny na wojnę, a części pozostawienie we włościach. Ktoś mógłby na wojnie zginąć, ale reszta rodziny by się ostała. Trudno mi sobie wyobrazić jak groteskowo będą wyglądały wojny bez ofiar w szlachcie.
3. Ktoś z rodziny mógłby zostać królem, a jego śmierć nie oznaczałaby końca gry dla danego gracza, tylko zwolnienie tronu.
4. Kombinowanie z mariażami byłoby ciekawym elementem strategicznym wymagającym gry zespołowej.
5. W panelu zarządzania rodziną moglibyśmy też zarządzać klientelą, choć mogłaby ona też być bardziej niezależna od gracza - jak chłopi, więc ten punkt stoi pod znakiem zapytania.  Rozumiem, że każdy gracz na starcie otrzymuje folwark? Jeśli tak, to dla realizmu trzeba będzie wprowadzić w jakiejś formie gołotę, bo gracze bez folwarków będą rzadkością.

Mogę to opisać bardziej szczegółowo jeśli zajdzie potrzeba.
Qui amat animam suam, perdit eam; et, qui odit animam suam in hoc mundo, in vitam aeternam custodiet eam.

Kaczy

• Mod Team
  • Global Moderator
  • Ultima Ratio Regum
Odp: Duma Szlacheckiego Rodu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2013, 02:22:43 am »

W sumie familia na silniku Crusader Kings ( Mroczne Wieku ) byłaby ciekawą sprawą

Amrot

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2013, 09:41:56 am »

Dobry pomysł. w panelu rodziny powinno być stylizowane drzewko genealogiczne z herbem i zawołaniem rodu. Widoczny byłby tam podgląd wszystkich postaci i zarządzanie nimi, a zmarli mieli by wygląd portretów trumiennych+ lata kiedy żyli+ przyczyna śmierci ( np. wystarczy symbol dwóch skrzyżowany mieczy przy dacie jeżeli w poległ walce).
„Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i miłosierdzia. Krew w nim tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym".

Harry Luis

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2013, 07:22:11 pm »

Jestem za, a nawet PRZECIW. Realizm realizmem, ale bez przesady..

Rozumiem, że od teraz nie kierowalibyśmy samym szlachcicem, a całą jego rodziną?

Herb i zawołanie rodu można zrobić bez żadnych "mariaży" czy rodzin..

Raziel

• Kore wa sensou !
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2013, 08:40:21 pm »

A w czym problem? Dalej grałbyś pojedynczymi postaciami, tylko kilkoma naraz. No i co z tym mariażem, że piszesz pod cudzysłowem ? Mariaż to ślub jakby co ;)

Ten system by się przyjął, jeśli spojrzeć na inne gry. Potraktuj to jak Simsy, tylko takie poważne. Na razie DSz jest Wolnymi Farmerami, tylko takimi poważnymi.
Qui amat animam suam, perdit eam; et, qui odit animam suam in hoc mundo, in vitam aeternam custodiet eam.

Harry Luis

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2013, 08:45:33 pm »

Wiem co to mariaż :P Po prostu wolę określenie "ślub". Ale nie o tym mowa.

Porównując do Simsów: Czym zajmowała by się żona? Czym dziatki?

Raziel

• Kore wa sensou !
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2013, 09:12:18 pm »

Porównując do Simsów: Czym zajmowała by się żona? Czym dziatki?

Jeśli miałoby się najętą służbę i opiekunki do dzieci to niewieloma rzeczami. Ale jak ci umrą wszystkie męskie postaci, a żona zostanie przy życiu to przetrwasz w grze. Graczy mniej hardkorowych pewnie i tak to nie spotka. Ja to widzę tak:

Na początku gry dostajesz szlachcica z żoną, synem i córką. Kiedy wydasz córkę za syna jakiegoś innego gracza, to przejdzie ona pod jego władzę, do jego rodziny. Kiedy ożenisz z kimś syna swej rodziny to po jakimś czasie urodzą im się dzieci, które będą musiały dorosnąć. Postaci mogłyby mieć jakieś skille dające im możliwość tworzenia jakichś dóbr luksusowych, lepszej walki i wpływania na gospodarstwo. Te skille trzeba by było wpoić przez naukę lub ćwiczenia, a niektóre byłyby dziedziczne, tak że niektórzy mogliby z uwagi na pewne dziedziczne cechy zabiegać o córkę określonego rodu (z resztą pewnie byłyby też jakieś posagi i zobowiązania). Trzeba będzie też dbać o wykarmienie swojej rodziny i zakwaterowanie jej.

Na początku gry mielibyśmy raczej kiepskie postaci, a dopiero ich potomkowie dzięki naszej pracy nad dobrą nauką, karmieniem i ślubami byliby pełni talentów.

Harry Luis

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2013, 09:41:23 pm »

Jakoś nie uśmiecha mi się gra postacią kobiecą po mojej śmierci..

Raziel

• Kore wa sensou !
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2013, 09:59:38 pm »

Jakoś nie uśmiecha mi się gra postacią kobiecą po mojej śmierci..
Nie twojej, a przynajmniej nie całkiem. Bo np. w Hirołsach to kim jesteś? Któraś postać tam to niby Ty? Nie, jesteś wszystkimi postaciami naraz, więc to trochę niepoprawne stwierdzenie z tym "mojej śmierci". Toteż nikt nie będzie o jakimś graczu mówił per "ona" bo ma żeńską postać. A poza tym tę wdowę sobie wydasz za kogoś z twojej klienteli (czyli za postać, która przybywa znikąd i nie jest własnością innego gracza, tylko takim elementem twojego władztwa) i znów będziesz miał męską postać, bo przejdzie pod twoją kontrolę. Choć w sumie można to załatwić inaczej. Adopcja jakiegoś npc, powiedzmy syna kogoś z klienteli. Tak będzie chyba lepiej.

W każdym razie Hirołsi są tu dobrym przykładem, bo tam też tracisz nieraz postać którą zaczynałeś grę.

kamos90

« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2013, 10:04:12 pm »

W Mrocznych Wiekach jeżeli zmarłeś bezpotomnie i nie bło żadnego spadkobiercy to generowało Ci losowego człowieka (mężczyznę) ze średnimi statystykami. Ot niby jakiś krewniak z tym samym nazwiskiem.

Harry Luis

« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2013, 10:06:48 pm »

Wybaczcie, ale nie miałem okazji grać w Heroes ani w Mroczne Wieki.

Póki co, jestem nadal zdania, że nie powinno być rodzin, a nasza postać powinna być nieśmiertelna.

Gizamre

• Global Moderator
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2013, 11:18:55 pm »

Trochę właśnie zapachniało simsami, zostałabym przy 1 postaci z ewentualna możliwośćia "slubu"  z postacia innego gracza.

Druzus

• Always look on the bright side of life
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 24, 2013, 01:04:22 am »

W Mrocznych Wiekach jeżeli zmarłeś bezpotomnie i nie bło żadnego spadkobiercy to generowało Ci losowego człowieka (mężczyznę) ze średnimi statystykami. Ot niby jakiś krewniak z tym samym nazwiskiem.

ja tak tracilem cale krolestwa i okazywalo sie ze moj spadkobierca byl wasalem kogos kto przejal korone w czesci ojcowizny :-(
juz nie wspomne o zmarlych arcybiskupach pistujacych urzedy wiecznie czy innych nieboszczykach wybieranych na rozne pozycje ...

zreszta- koderzy i graficy maja pewnie rece pelne roboty i jesl ito sie wprowadzi to w wersji 5.1 DS hehe

co do zycia wiecznego-bylbym jednak za tym zeby mozna bylo kogos usmiercic w walkach. Co do podzialu majatku - krol kosciol reszta dla nowego konta ktore gracz dostanie
wtedy nie bedziemy szalec jak glupi na polu walki

Dragazes

• Global Moderator
  • Si Deus pro nobis, quis contra nos?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 24, 2013, 12:31:32 pm »

można by wtedy uznać że w przypadku takiej śmierci, wcielamy się w syna swojej postaci i dalej gramy, problem jednak będzie polegał na tym że w przypadku śmierci naszej ,,głównej'' postaci mamy w zasadzie wyzerowane statystyki, znaczny ubytek kasy i w zasadzie musimy zaczynać drogę do zaszczytów.

Szym

• Deus, Honor, Patria !
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 25, 2013, 06:25:04 pm »

Według mnie postać nie powinna jechać na wojnę sama tylko wysyłać tak jak Raziel napisał kogoś z rodziny lub jakichś najemników czy pachołków. Nie należy też robić z tej gry plemion i wprowadzać dużych ilości wojska, bo wojny mają być globalne a nie osobiste. Co do ślubu ja się nie bawię w takie rzeczy ale jak ktoś lubi to i da to jakieś korzyści może być taka opcja. Będzie to jednak dziwnie wyglądać bo małżeństwo powinno mieć wspólny majątek a ta gra skłania nieco do samolubności...
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2013, 06:27:26 pm wysłana przez Szym »

reklama

• (:

witamy bociki